Temblaki

Szerokie zastosowanie temblaków

Temblak to specjalna opaska medyczna, dzięki której można unieruchomić i podtrzymać uszkodzoną rękę. Dzięki temu możliwe jest skuteczne i szybkie zagojenie się ran. Temblaki przydają się w różnych sytuacjach. Niekoniecznie musi to być złamanie ręki. Opaska może pomóc w różnych schorzeniach.

Najczęstszym zastosowaniem temblaka jest utrzymywanie w odpowiedniej pozycji opatrunku gipsowego. Ponadto opaska przydaje się przy złamaniach kości przedramienia lub zwichnięciach stawu łokciowego – jako doraźny opatrunek. Temblak może być także przydatny przy leczeniu stanów zapalnych i urazów tkanek miękkich. Dzięki niemu możliwe jest ograniczenie ruchomości, przez co szybciej goją się rany. Poza tym temblak ma zastosowanie w profilaktyce podwichnięcia głowy kości ramiennej.

Jak dobrać odpowiedni temblak? Przede wszystkim trzeba sprecyzować rozmiar. W tym celu trzeba zmierzyć klatkę piersiową (obwód). Temblak nie może być ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Ponadto ważny jest materiał, z którego wykonano opaskę. Latem zdecydowanie lepiej sprawdzają się temblaki wykonane z przewiewnej siatki. Zimą trzeba kupić temblak nieco za duży – do normalnego rozmiaru trzeba przecież doliczyć rozmiar kurtki zimowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *